Elektrikli otomobil satışı artıyor! Togg satışları ne durumda?

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Mayıs 2024 raporunu yayınladı. 2023 ve 2024 yılı Ocak-Nisan dönemini ele alan ODMD, otomobil ve hafif ticari araç pazarının durumunu sergiledi. Otomobil satışlarında artış görülürken, hafif ticari araç satışı azaldı. Togg ise elektrikli araçlar arasında en çok tercih edilen oldu!

Nisan’da satılan her iki elektrikli otomobilden birisi Togg!

ODMD tarafından paylaşılan raporda birçok bilgi var. Ancak ilk olarak ülkemizin otomobil Togg’dan başlayalım. Nisan ayında da rakiplerini geride bırakan Togg, satılan her iki elektrikli otomobilden birisi olmayı başardı. Nisan ayında toplam 3.003 adet satılan Togg, en yakın rakibi SsangYong Torres’i yaklaşık 2.300 adetle geride bıraktı. BMW X1 361 satışla üçüncü sırada yer alırken, Hyundai IONIQ 5 239, Volvo XC40 185 ve Tesla 27 satış kaydetti.

2023 Nisan ayında 2.904 adetle sınırlı kalan elektrikli otomobil satışları, bu yıl Nisan ayında yüzde 125,4 artışla 6.546 adete ulaştı. Hibrit modeller 2023 Nisan’a göre yüzde 22,1 artış gösterirken, benzinli araçlar yüzde 29,5, dizel araçlar ise yüzde 45,4 düşüş gösterdi. Yani elektrikli ve hibrit modeller aradan geçen bir yılda iyi yönde ilerleme katetmiş.

Segment olarak baktığımızda ise E ve F serisi lüks araçların satış rakamlarında sırasıyla yüzde 51,4 ve yüzde 40,5 oranında düşüş görülüyor. C ve D segment araçların satış oranları aradan geçen bir yıl içerisinde sırasıyla yüzde 6,4 ve yüzde 15,4 artarken, B segmentin yüzde 21,9 oranında geriye gittiği görülüyor. Yani orta segment araçlar geçtiğimiz yıla oranla daha fazla tercih ediliyor.

2023 Ocak-Nisan ve 2024 Ocak-Nisan dönemlerini otomobil ve hafif ticari alanlarında da kıyaslayan ODMD, dört aylık süreçte otomobil satışlarında yüzde 16,62 oranında büyüme olduğunu belirtti. Hafif ticari satışları ise yüzde 5,2 oranında düştü. Toplam araç satışı geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 333 bin 650 olarak belirlenirken, bu yılın ilk çeyreğinde 371 bin 438 olarak kayıtlara geçti.

Otomobil pazarında bu yılın ilk çeyreğinde en çok tercih edilen gövde tipi SUV olurken, sedan ikinciliği, hatchback ise üçüncülüğü yakaladı. Hafif ticari tarafında ise yine aynı dönemde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 70 gibi bir oranla Van olurken, bunu kamyonet ve minibüs epey geriden takip etti.

Genel olarak baktığımızda hala benzinli otomobil satışları hayli yüksek. Ancak oranlar geçtiğimiz yıla göre total sayılarda düşüş olduğunu kanıtlıyor. Şüphesiz elektrikli otomobiller arasında Togg’un başarısı da dikkatten kaçmıyor. Sizce bu yılın en iyi otomobili hangisiydi? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir